Dentálna hygiena

Ambulancia Mudr. Márie Hlavenkovej

Ambulancia Mudr. Márie Hlavenkovej

Dentálna hygiena je neodmysliteľnou súčasťou starostlivosti o ústnu dutinu. Odstraňujú sa pri nej zo zubov zubný kameň, povlak a pigmenty. Povlak je belavá mäkká lepkavá hmota, ktorá sa hromadí na zuboch. Skladá sa hlavne zo zvyškov potravy, baktérií a produktov ich metabolizmu (kyselín). Treba ho pravidelne odstraňovať, lebo tam kde je povlak, tam môže vzniknúť kaz a môžu sa zapáliť ďasná.

Dôvodom na to je práve fakt, že v povlaku je veľké množstvo baktérií. Tie, ako každý organizmus, musí zo seba vylúčiť to, čo už jeho telo nepotrebuje, v prípade baktérií sú to kyseliny. Všetci vieme, že kyseliny naleptávajú veci, a teda, v mieste veľkej koncentrácie baktérií je aj vysoká koncentrácia kyselín, a tie naleptajú blízko sa nachádzajúci zub. A to je vlastne kaz – zubné tkanivo naleptané kyselinami z baktérií žijúcich v povlaku. Najprv vzniká biela škvrna až postupne vnikne dierka, ktorá sa priebežne prehlbuje. Čo sa týka zápalu ďasien, vysoká koncentrácia baktérií na nich spôsobuje zápal. Ten sa prejavuje tým, že začnú krvácať, niekedy môžu aj opuchnúť a zväčšiť sa.

Pri tomto všetkom treba podotknúť, že baktérie sú v tom pri vzniku týchto procesov pomerne nevinne. V ústnej dutine sa baktérie nachádzajú stále, pretože jeme a dýchame a do úst sa dostávajú zo vzduchu a z rúk a okolitých predmetov. Baktérie sú súčasťou jej fyziologickej mikroflóry a pekne si tam žijú. Z hladkých pekne umytých zubov sa ľahko zošmyknú (ako keď my sa kĺžeme na ľade), no keď je na zuboch lepkavý povlak, tak sa v ňom zaseknú, nepohnú sa ďalej a na danom mieste v blízkosti zuba ostanú (ako keď je na ľade kopa snehu, tiež nás pri kĺzaní sa zastaví a ďalej sa už nepohneme). Preto treba povlak zo zubov pravidelne a poriadne odstraňovať.

Zubný kameň je vlastne povlak, do ktorého sa uložili minerály a mäkký povlak postupne stvrdne. Tieto minerály pochádzajú z potravy a zo slín a v ústach sa nachádzajú, rovnako ako baktérie, tiež neustále. Tento zubný kameň, tým že je tvrdý, sa už zubnou kefkou odstrániť nedá. Treba na to špeciálne prístroje u zubného lekára (príp. hygienika). Keďže zubný kameň je stvrdnutý povlak a v povlaku je veľké množstvo baktérií, tak aj v kameni sa nachádza veľa baktérií. Je preto esenciálne zubný kameň v zubnej ambulancii poriadne odstraňovať.
Pigmenty sú škvrnky a fľaky na zuboch a pochádzajú z potravy, hlavne kávy a čaju, a z fajčenia. Poslednou fázou dentálnej hygieny je vyleštenie zubov depigmentačnou pastou, tak do veľkej miery zmiznú aj tie. Preto po dentálnej hygiene sú zuby jednoznačne belšie. Mnohí pacienti po dentálnej hygiene prestanú mať potrebu zakúpiť si bielenie zubov.

Dentálnu hygienu je ideálne podstúpiť dvakrát za rok. Prevencia je lacnejšia ako následná terapia.

 

 

Top