Všeobecná stomatológia

Všeobecná stomatológia zahŕňa oblasť, ktorú poznáte ako klasickú zubnú medicínu: odstraňovanie kazov, odstránenie bolestí, prečisťovanie koreňových kanálikov, eliminácia zubov, ktoré sa už nijakým spôsobom nedá zachrániť, pravidelná ročná preventívna prehliadka u stomatológa.

Extrakcie

Ak je zub natoľko zničený, že sa na ňom už dobré a precízne endodontické ošetrenie vykonať nedá, v ústnej dutine sa už uchovávať nemôže a musí ísť von. Inak sa baktérie v takto pokazenom zube budú iba množiťa krvou by sa mohli šíriť na rôzne orgány, často na srdce. Trhanie zuba ale vôbec nemusí byť traumatizujúci zážitok. Pri extrakciách aplikujeme učinné moderné anestetiká (podľa potreby máme k dispozícii anestéziu zvodovú, infiltračnú alebo intraligamentóznu). Pri intraligamentóznej anestézii sa používa úplne tenká a krátka ihla a aplikuje sa iba 1 až 2 mm medzi ďasno a zub, a preto prakticky vôbec nepichá. Taktiež pri samotnom trhaní nemusí pacient pociťovať žiadne veľmi nepríjemné pocity. Pri samotnom trhaní zuba nerozhoduje sila, ale technika. Počas trhania vieme nájsť správny uhol, pod ktorým pôjde zub najľahšie a najrýchlejšie von a máme citlivý a opatrný prístup. Celkom často nám pacienti hovoria, že pri pichaní anestézie ani pri samotnom trhaní necítili žiadnu bolesť.

Endodoncia

Ambulancia Mudr. Márie Hlavenkovej

Ambulancia Mudr. Márie Hlavenkovej

Zapálený zubný nerv dáva o sebe vedieť pulzujúcim bolestiam, často sú spojené s bolesťami pri zahryznutí. Prečistenie koreňových kanálikov môže pomôcť bolesti odstániť a zub zachovať. Počas neho je zapálené prípadne odumreté tkanivo spolu s prítomnými baktériami zo zuba odstránené, aby sa mohol zahájiť liečiaci proces.

Preparácia koreňového kanálika rotačnými prístrojmi

V našej ordinácii ponúkame možnosť ošetrenia koreňových kanálikov rotačnými endodontickými prístrojmi. Používame apex lokátor, ktorý presne zmeria dĺžku kanálika, čo je jeden z najrozhodujúcejších úkonov pre úspešné endodontické ošetrenie. Potom so sterilnými špeciálnymi koreňovými nástrojmi a najnovšími technológiami opracovávame koreňové kanáliky,  vyplachujeme ich špeciálnymi dezinfekčnými roztokmi a následne ich napevno uzatvárame dobre znášateľnými koreňovými výplňami. Tie zabránia opakovanému vniknutiu baktérií do koreňových kanálikov a zabezpečujú dlhodobú trvácnosť ošetrenia. Rozhodujúce pri každom ošetrení koreňového kanálika je konečná stabilizácia zuba protetickou korunkou – potom môže zub zostať v dutine ústnej ešte veľmi dlho zachovaný.

Revízia koreňových výplní

Ak je koreňová výplň zuba nedostatočne dobrá na to aby zabezpečila jeho zachovanie, ďalšou možnosťou záchrany zuba je revízia alebo opakované ošetrenie koreňových kanálikov, nazývané aj reendodoncia. Toto ošetrenie vykonávame so špeciálnymi rotačnými inštrumentami, ktoré sú individuálne sterilne zabalené a použité výlučne na Váš zub.

Estetická stomatológia

Výplne

Časť zuba napadnutá kariéznym (kazovým) procesom sa už vyliečiť nedá; dané postihnuté tkanivo treba celé zo zuba opatrne odstrániť. Následne sa odstránená časť nahradzuje novým špeciálnym pre zuby nedráždivým materiálom, ktorý sa modeluje tak, aby napodobnil pôvodný tvar zuba. Tým pádom je každá jedna výplň originálny ručne vyhotovený produkt na mieru. Na zhotovenie výplní sa najčastejšie používajú kompozity, známe aj ako „biele plomby“. Sú to špeciálne syntetické látky, ktoré nedráždia zub ani iné tkanivá v dutine ústnej. Existujú v rôznych odtienoch bielej a dajú sa pekne modelovať a leštiť, vďaka čomu vznikajú neviditeľné, esteticky presne na zub napasované výplne. Na našom pracovisku máme k dispozícii potrebné moderné materiály a dlhoročné skúsenosti s modelovaním pekných výplní. Vďaka tejto kombinácii a ľudskému prístupu máme stále viac pacientov, ktorí nás odporúčajú ďalej.

Estetické fazety

Estetické fazety sú špeciálne vyrábané tenké škrupinky, ktoré sa používajú na skrášlenie vzhľahu predných zubov. Veľmi často sa stáva že pacienti nemajú veľmi pekné práve predné zuby. K takýmto rušivým vplyvom patrí napríklad to, že sú na nich rozsiahle výplne spôsobujúce ich škaredé zafarbenie, predné zuby môžu byť príliš krátke, či už od narodenia alebo sa počas života opotrebovali a „skúsali“, môžu mať zvláštny alebo nepravidelný tvar. Stáva sa, že predné zuby sú príliš zažltnuté a táto zmena farby sa nedá odstrániť bielením (alebo sa u daného pacienta bielenie neodporúča). Niektorí pacienti majú pekné rovné zuby, ale aj v dospelosti im pretrváva medzera medzi prednými zubami, a to im vadí. Na predných zuboch môžu byť rozsiahle kazy, pri ktorých, keby sa zub iba zaplomboval, tak by sa mohol zlomiť.

Týmto špeciálnym fazetovacím systémom vieme dosiahnuť:
  • Odstánenie škaredého sfarbenia predných zubov
  • Predĺženie predných
  • Upravenie nepekného
  • Uzavretie medzery medzi prednými rezákmi
  • Pri rozsiahlom kaze na prednom zube v porovnaní s obyčajnou výplňou je oveľa menšie riziko zlomenia zuba, naadaptovanie fazety zub spevní.

Táto estetická korekcia je vykonaná pomerne rýcho priamo na zubnom kresle v jednej návšteve. Je to rozdiel oproti bežnej protetike, kedy treba zuby brúsiť, robiť odtlačky a následne niekoľko dní čakať, kým zubný technik vyhotoví zubné korunky. Odolnosť tohto materiálu je porovnateľná s odolnosťou prirodzenej skloviny, vďaka špeciálnemu mikroretenčnému povrchu fazety výborne priľnú na zuby a vieme dosiahnuť vynikajúce utesnenie okrajov na prechode medzi zubom a fazetou.

Ambulancia Mudr. Márie Hlavenkovej

Ambulancia Mudr. Márie Hlavenkovej

Výhody estetických faziet:
  • Atraktívne zuby a vynovený úsmev už po 1 návšteve
  • Ostraňuje sa veľmi malá časť zdravého zubného tkaniva, lebo naše fazety sú veľmi tenké
  • Oproti bežnej protetike (v prípade medzery oproti čeľustnej ortopédii) ekonomicky dostupnejšie riešenie
Postup:

1. Skontrolovanie stavu predných zubov, určí sa, či sú estetické fazety pre ne dobré riešenie
2. V prípade prítomnosti zubného kazu jeho úplné odstránenie
3. Vybratie správneho odtieňa a správneho tvaru fazety podľa šablóny
4. Odbrúsenie veľmi malého množstva prednej steny zuba
5. Nasadenie fazety na požadované miesto, prichytenie na zub pomocou rovnakého materiálu, z
ktorého je fazeta vyrobená a dokončenie modelácie zuba
6. Prediskutovanie tvaru a dĺžky zuba s pacientom, v prípade potreby malá úprava
7. Vyleštenie zuba

Top